Dzīve ir mirkļu kombinācija

Vīna Studijas vadītāja Ilze Freimane spēj apburt ar savu pozitīvo attieksmi pret dzīvi. Viņa uzskata, ka svarīgākais dzīvē ir satikties ar sevi, bet brīvs cilvēks, pēc Ilzes domām, ir tāds, kuram pieder savs laiks.

Primārais – starojums un iekšējā enerģija

Skaistums ir ļoti subjektīvs jēdziens. Mēs katrs pasauli redzam citādi – caur savu pieredzi, tradīcijām, konkrētā brīža izjūtām. Tāpēc skaistuma jēdzienu ir ļoti grūti nodefinēt. Tas nav atkarīgs no kādiem vispārpieņemtiem standartiem. Absolūti nē. Kas vienam var likties skaists, otram tas tāds nešķiet. Primārais katrā cilvēkā ir starojums un viņa iekšējā enerģija, pārējais ir tikai pakārtots. Piemēram, mūsu latviešu tautumeitas Dziesmu svētkos. Viņas taču visas ir tik skaistas, jo iekšējais starojums, saviļņojums ir pārņēmis dvēseli un vispārpieņemtiem kanoniem zūd nozīme, tie atkāpjas, un vairs nav svarīgi parametri: īsāks, garāks, tievāks vai apaļāks. Tas nozīmē, ka viss ir atkarīgs tikai no mums pašiem.

Pasaule ir tāda, kādu mēs to redzam caur savu iekšējo prizmu, caur savām domām, attieksmi, vērtējumu. Citādi nemaz nav iespējams. Ja skatāmies uz to ar gaišumu, arī pretī saņemsim to pašu, ja otrādi – viss liksies slikti. Dzīve nevienam no mums nav tikai rožu dārzs. Tāpat kā ir diena un nakts, baltais un melnais, mēs katrs ejam cauri savas dzīves līkločiem, priekiem un bēdām, sasniegumiem un zaudējumiem.

Iekšējā pasaule ir kā dārzs, kas mums, tāpat kā dārzniekam, jākopj visas dzīves garumā. Un dārzi ir dažādi – tie var būt cēli safrizēti, tie var būt dabiski kā meža pļava un, protams, var būt arī aizauguši. Tas pats ir ar iekšējo pasauli. Katram pašam jāatrod tas, kas rada viņā harmoniju un dod vajadzīgo līdzsvaru.

02-ilze

Foto: Liene Pētersone

Satikties pašam ar sevi

Svarīgākais dzīves uzdevums katram ir satikties pašam ar sevi, patiesi saprast savu īsto es un savus uzdevumus. Domāju, ka tikai retais no mums var tā pilnīgi godīgi atbildēt uz jautājumiem: “Kas tad es esmu, un ko es šeit daru?” Arī es pati esmu ceļā. Visa dzīve ir ceļš, un es pat negribētu, ka man lielās atbildes un atziņas jau būtu skaidras. Es meklēju harmoniju, vietas, kurās labi jūtos, cilvēkus, kuri mani iedvesmo jaunām dzīves atziņām, mēģinu arvien vairāk atmest lieko, kur veltīgi tērēju laiku un enerģiju. Dzīve ir mirkļu kombinācija, un tā nav mūžīga. Iekšējo būtību un dabu apslēpt ir grūti. Tas būtu līdzīgi kā aktierim uz skatuves – katru vakaru spēlēt iestudētu lomu. Protams, to var darīt, bet agri vai vēlu cilvēks nonāks konfrontācijā pats ar sevi – kur visā šajā dzīves spēlē esmu es pats?

Brīvs ir tas, kuram pieder savs laiks

Patiesi īstās lietas dzīvē ir ļoti vienkāršas. Taču, lai pie tām nonāktu, ceļš nebūt nav īss, bet gan meklējumu un sarežģītu izvēļu pilns. Brīvs cilvēks ir tāds, kuram pieder viņa laiks. Tas nenozīmē neko nedarīšanu, tieši otrādi – ļoti intensīvi darīt lietas, kuras bagātina, paceļ. Un tas nozīmē būt savas dzīves režisoram un darīt to, kas pa īstam ir tikai tavs, ar ko sevi pa īstam vari identificēt. Tikai tā mēs visi kopā varam pasauli padarīt labāku – esot patiesi, tādi, kādi mēs esam, un darot labāko, kas ir mūsu spēkos. Nav jau citas formulas. Ikdienā mēs tik daudz liekā sevī nesam līdzi – gan materiālā, gan garīgā ziņā. Kādu vezumu sev esam uzkrāvuši! Dzīves īstā baudīšana – tā ir iespēja darīt lietas, kas patīk, tā ir brīvības izjūta.

03-ilze

Mirklis no foto sesijas izstādei “Beauty is ageless” kopā ar stilisti Ivetu Vecmani un fotogrāfi Lieni Pētersoni.

Spēku no malas neviens nedos

Kristīgajā literatūrā izlasīju ļoti vērtīgus vārdus: “Dod, Dievs, izturību nesatraukties par lietām, ko tu nevari ietekmēt. Dod, Dievs, spēku mainīt lietas, kuras tu vari mainīt. Un dod, Dievs, gudrību atšķirt vienu no otra.” Tie ir ļoti viedi vārdi, kurus vērts turēt acu priekšā. Rast sevī ne tikai spēku un motivāciju mainīt lietas, kuras varam ietekmēt, kuras ar mūsu rīcību iespējams mainīt uz labu, bet arī spēku nesatraukties par lietām, ko nevaram izmainīt, jo tad tā ir sevis graušana un demotivēšana.

Spēks un motivācija vienmēr jārod sevī pašā, jo no ārpuses to neviens diemžēl nedos. Es esmu simtām reižu pārliecinājusies, ka dzīvē viss nāk atpakaļ. Tā ir kā spogulis. Ja es no sirds daru labu, domāju gaiši un pozitīvi, tas atgriežas manī. Pietiek tikai nodomāt ko sliktu, un pēc pāris dienām tas atnāk atpakaļ ar dubultu spēku. Mēs paši esam savas dzīves vadītāji.

“Un ko es no tā iegūstu?”

Mēs dzīvojam laikmetā ar milzīgu informācijas gūzmu, kurā netiek šķirotas mūsu prioritātes. Dzīvojot virtuālajā pasaulē, ir tik viegli apmaldīties, pazaudēt vai neievērot patiesās dzīves vērtības. Man vienmēr, katru lietu darot, ir būtiski saprast mērķi, kā vārdā es to daru.

Cilvēkam zināmā mērā ir jābūt pozitīvam avantūristam, bet katra situācija, katra jauna iespēja jāizvērtē no risku viedokļa. Es neesmu no tiem, kas var lēkt bezdibenī, neapzinoties riska lielumu. Tas ir līdzīgi kā alpīnistiem, kāpjot kalnos riskantos apstākļos, – viņi liek atsaites ar domu: ja gadījumā krīt, tad par kādiem pāris soļiem atpakaļ, nevis lido zemē. Ar tādu pašu attieksmi es skatos uz dzīves piedāvātajām iespējām. Ir jāriskē, jo, ja to nedarīsi, kādā brīdī būsi zaudētājs un iesi pa savu dzīvi kā pa apli, līdz galam neiepazīstot patieso sevi.

Teksts: Una Ulme

Foto: Liene Pētersone

Make up: Jeļena Kaņuka

Matu sakārtojums: Riga TOP Hair

 

No tags 1
4 Responses
 • Baiba
  novembris 29, 2016

  Ļoti uzrunāja šis raksts,jo man senāk diezgan labi sanāca dzīvot harmonijā ar sevi. Un tad sākās dzīve attiecības,es pēc dabas esmu vienpati un jutu kad pat nevajag mēģināt,jo tas nav manā dabā! Un tā arī ir. Tagat mokos ar tikai vienu domu,kā lai nesapinot vieglāk izskiros no cilvēka ko pielaidu sev pārāk tuvu! Tagat pat sāk likties kad sev dažreiz vaicāju,vai Baiba ir mans vards,vai ta vispār esmu es! Un lēmumu ir jāpieņem kuru katru dienu,jutos kā purvā un udens sāk tecēt mutē. Vel nedaudz un es grimsu! Kaut man ir laba īpašība,es vienmēr dzīvē atdzimstu kā fēnikss no pelniem! Bet šī tēma bija ļoti tuva un patika!

 • Una
  decembris 14, 2016

  Patika šis – Dzīve ir mirkļu kombinācija! Lasot tirpiņas skrēja cauri ķermenim. Man ir ļoti līdzīgs domu gājiens! :)

 • Una
  decembris 14, 2016

  Lasot tirpiņas skrēja cauri ķermenim. Man ir ļoti līdzīgs domu gājiens! :)
  Pasaule ir tāda, kādu mēs to redzam.. tikai mums tas sev ir ik pa laikam jāatgādina! :)

 • Ilze
  decembris 15, 2016

  MŪSU dzīve sastāv no neskaitāmiem mirkļiem kurus mēs kā kolekcionāri krājam un tikai mūsu pašu spēkos ir izlemt kurus paturēt jo tie dara mūs laimīgus- un kuriem tomēr lemts nogrimt aizmirstībā! Novēlu ikvienam dzīvē paturēt skaisto dziļi sevī un prast dot no sevis skaisto arī saviem mīļajiem! Vairāk laimes mirkļu mums visiem un dzīve būs laimīgāka!

Kādas ir tavas domas?

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *