Ar atbildību pret savu krūšu veselību

Pirms kāda laika blogā rakstīju par bailēm, kas noslēdzās ar atziņu, ka tās var uzvarēt nevis bēgot, bet paskatoties acīs. Ielaistas slimības ir nespēja palūkoties savām bailēm acīs, taču, jo ilgāk bēgsim, jo bēdīgākas būs sekas.

Visizplatītākā “baiļu” slimība sievietēm ir krūts vēzis. Jo reti kurai no mums paziņu lokā nav kāda, kas nebūtu ar to saskārusies. Es pazīstu kā sievietes, kas to uzvarējušas, tā arī tādas, kas šajā cīņā zaudējušas. Un nenoliegšu, ka bieži par to aizdomājos. Vitāla, pozitīva, enerģijas pilna sieviete, bet kāpēc tas notiek tieši ar viņu?

Ģenētika ir viens no zināmākajiem krūts vēža riska faktoriem, kas atrodas ārpus mūsu kontroles. Toties, ja dzimtā bijusi šī saslimšana, tad skaidrs, ka tam jāpievērš pastiprināta vērībā kā regulāri pārbaudoties, tā sekojot līdz savam dzīvesveidam. Nākamie zināmākie faktori ir bērnu neesamība, vēla menopauze, neveselīgs dzīvesveids, aptaukošanās, vides piesārņojums. Lai arī nav precīzi iespējams pateikt – tieši konkrēti kurš faktors vainojams pie šīs saslimšanas, mēs varam daudz ko darīt lietas labā, lai šos riskus mazinātu.

02-skrinings

Esmu daudz lasījusi par to, ko skāba vide, kas veidojas neveselīga uztura dēļ, nodara mūsu šūnām. Tā ne tikai negatīvi ietekmē šūnu atjaunošanās procesus, bet arī ir ļoti pateicīga dažādu mikroorganismu – raugu, pelējumu, baktēriju, vīrusu un to izdalīto toksīnu izplatībai. Šie mikroorganismi vārda tiešā nozīmē mūs apēd dzīvus! Turklāt tie izdala savas atkritumvielas (skābes) gan asins plūsmā, gan mūsu šūnu iekšienē, aizvien vairāk piesārņojot ķermeni. Starp citu, skābi mēs paliekam pēc nāves. Un tagad iedomāsimies ainu, ka iepriekš minētais mikroorganismu rosības cikls sākas priekšlaicīgi! Grāmatas “pH brīnums” autori saka: “Mēs sākam pūt no iekšienes. Mēs rūgstam. Mēs sapelam.” Dažādi avoti liecina, ka izvēloties dabisku, bioloģiski audzētu pārtiku, kas balansē skābju/sārmu līdzsvaru, mēs spējam vēža risku samazināt līdz pat 30-40%.

Diemžēl, ja arī dzīvo veselīgi un ēd pareizi, nav izslēgts, ka vēzi var izraisīt kā tavi pagātnes grēki, tā citi faktori. Tāpēc katrai sevi cienošai sievietei regulāri jāveic krūts vēža pārbaudes – kā pašai, tā pie ginekologa, tā arī veicot krūts skrīningu.  Laicīgi diagnosticējot vēzi, tas labāk padosies ārstēšanai. Pat, ja tev šķiet – ar mani tas nekad nenotiks, labāk par to pārliecināties, pārvarēt bailes un doties uz izmeklējumu.

03-skrinings

Latvijā valsts organizēta un apmaksāta krūts dziedzera ļaundabīgā audzēja savlaicīgas atklāšanas programma darbojas nepilnus 10 gadus, kamēr Ziemeļeiropā to sāka īstenot jau 60. gados. Šo valstu pieredze rāda, ka ar programmas palīdzību mirstības līmenis ir samazinājies vidēji par 70%.

Valsts krūts vēža skrīninga ietvaros apmaksā mamogrāfiju katrai sievietei vecumā no 50 līdz 69 gadiem reizi divos gados. To iespējams veikt arī ar ģimenes ārsta nosūtījumu, piedaloties tikai ar valsts noteikto līdzmaksājumu. Piebildīšu, ka Latvijā tiek organizēta arī valsts apmaksāts dzemdes kakla vēža skrīnings (no 25 līdz 67 gadu vecumam) un zarnu vēža skrīnings (no 50-74 gadiem). Tāpēc esi atbildīga – neignorē no NVD saņemtās vēstules un pārbaudies, pat, ja nekādi simptomi par iespējamu saslimšanu vēl neliecina.

Papildus informācija pieejama NVD mājas lapā www.vmnvd.gov.lv vai zvanot pa tālruni 80001234.

No tags 0

Pagaidām Nav Komentāru

Kādas ir tavas domas?

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *