Parīzes piezīmes, jeb kā iepazīt šo pilsētu 5 dienās

Parīze ir pilsēta ar daudzām sejām, kas neatstāj vienaldzīgu. Mums, pavadot šeit vien nepilnas piecas dienas, izdevās ieraudzīt to ne tikai ar tūrista acīm.

Esmu Parīzē bijusi vairākkārt, taču pamatā tas bijis saistīts ar darbu. Šoreiz uz Parīzi aizvedu savu dzīvesbiedru Gaiti, kurš šeit pabija pirmo reizi. Kopā mēs metāmies aizraujošā piedzīvojumā šajā mākslas, gardēžu, arhitektūras un vīna kultūras pārpildītajā pilsētā.

IMG_1632

Dzīvošana

Protams, Parīzē vislabāk ir palikt pie draugiem vai paziņām. Ja tādas iespējas nav, ieteiktu izmantot Airbnb apartamentu rezervēšanas sistēmu. Iemesli tam ir vairāki. Pirmkārt, paliekot pie vietējiem vai tiem, kas jau apguvuši Parīzi, iespējams uzzināt par vietām, kuras nav minētas tūristu ceļvežos. Otrkārt, tā ir iespēja gatavot maltīti mājās, kas ir ļoti aizraujoši, jo došanās uz tirdziņu vai vietējā rajona gastranomu pats par sevi jau ir piedzīvojums. Izvēloties palikšanas vietu, liela nozīme ir rajonam. Parīze ir sadalīta 20 rajonos, kas kā gliemezītis vijas no Luvras līdz Perelašēzes kapsētai. Visvairāk tūristu ir pirmajos trīs rajonos. Mēs dzīvojām septītajā, kas kartē sanāk blakus pirmajam. Lai arī šajā rajonā ietilpst Eifeļtornis, tas ir salīdzinoši mierīgs un līdzinās mūsu klusajam centram.

IMG_1393

Šajā rajonā dzīvo turīgie parīzieši un vakaros šeit var pavērot elegantas franču kundzītes, kuras uzcirtušās un izrotājušās dodas baudīt vakariņas draugu kompānijā. Blakus esošas sestais rajons ir krietni atšķirīgāks, jo pulcē moderno pilsētas jauniešu publiku. Attiecīgi te atrodami stilīgi butiki,  konceptveikali un smalki kokteiļbāri. Ja ir vēlēšanās izbaudīt Parīzes bohēmu, tad jāpaliek  Monmartrā (18 rajons). Šī vieta ir pārpildīta ar mākslas galerijām, mīlīgiem krodziņiem un skaļiem ballēties gribētājiem.

Ēdiena baudīšana

Parīze viennozīmīgi ir ideāls gardēžu galamērķis. No plašā piedāvājuma te var apjukt. Sākumā mēs vadījāmies pēc Foursquare aplikācijas, izvērtējot labākās vietas mūsu rajonā. No šīs pieredzes varu ieteikt restorānu Aux Prés, kurš orientēts uz japāņu virtuvi no bioloģiskām izejvielām. Te tiek piedāvāta opcija divu vai trīs ēdienu sets, par attiecīgi € 34 vai € 45.

thon_gingembre_Aux_Pres_Cyril_Lignac

Porcijas ir nelielas, bet ēdiens pārsteidz ar ļoti tīrām un izteiktām garšām. Nekā lieka vai samākslota. Un šeit pieejams viens no labākajiem Dark&Stormy kokteiļiem pilsētā.

dark

Dark&Stormy kokteiļa satāvā ir rums, ingvera alus un laima sula.

Patiecoties draugu rekomendācijai, atklājām burvīgu brokastu vietu Eggs&Co, kur var nobaudīt labākos Eggs Benedict pilsētā. Savukārt burgeru cienītājiem noteikti jāiegriežas Ralph Lauren restorānā Ralph’s. Tas nav lēts prieks, jo burgeris maksā aptuveni 30 eiro, taču noteikti ir tā vērts gan izcilās virtuves un apkalpošanas, gan izmalcinātās publikas dēļ.

IMG_1540

Lielisks padomdevējs ir ceļvedis 38HOURS in Paris, kuru iegādājāmies stilīgajā Colette konceptveikalā. Šis gids iesaka izvairīties no tūristu pārpildītām kafejnīcām, tā vietā iepazīstot franču gastranomijas izcilniekus, it īpaši jaunās paaudzes pavārus, kuri ir pieejamāki cenu ziņā. Tā mēs atklājām restorānu Le Pantruche, kuru atvēris šefpavārs Franks Beranžērs (Franck Beranger). Te vietu labāk rezervēt iepriekš, jo interese ir liela. Trīs ēdienu izvēle, no plašās ēdienkartes, pieejama par € 35, kas garantē pat pārēšanos. Šī vieta izceļas ar neierastām garšu kombinācijām, kas ļauj iepazīt mūsdienu franču virtuves specifiku.

le pantruche

Kombinācijā ar izcilu Burgundijas Chardonnay no Jean-Claude Boisset vīna nama, Le Pantruche apmeklējums mums izvērtās par neaizmirstamu garšu piedzīvojumu.

Apmeklējot Parīzes must see vietas, ir vērts iegriezties arī restorānā Mini Palais, kurš atrodas Grand Palaice sirdī Vinstona Čērčila avēnijā. Šeit pieejams franču klasiskās un mūsdienu virtuves mikss, kuru radījusi vēl viena franču pavārzvaigzne – Ēriks Frenčons (Éric Fréchon).

IMG_1207

Mini Palais piedāvā draudzīgas cenas un Parīzes restorāniem netipisku vērienu – milzīgas restrorāna telpas un grandiozu terasi ar burvīgu skatu uz Sēnu.

Mini Palais patiešām kontarstē ar lielāko daļu Parīzes restorānu, kuri izmēru ziņā ir mikroskopiski. Tur cilvēki sēž viens otram cieši blakus, neizjūtot nekādu diskomfortu. Terasēs krēsliņi izvietoti tā, lai dzerot rīta kafiju varētu vērot pilsētnieku ikdienas gaitas. Interjers lielākajā daļā vietu ir noplucis, it kā apzināti akcentējot nevērību pret nenozīmīgām lietām, jo uzmanības centrā taču ir ēdiens! Šī pilsēta viennozīmīgi ir pīpmaņu paradīze, jo smēķēt atļauts visās āra terasēs. Oficiants Parīzē ir profesija, nevis piepelnīšanās veids, tādēļ ir patiess gandarījums vērot viņus darbībā. Gluži kā žonglieri, viņi lavierē ar savām paplātēm starp galdiņiem, izbaudīdami savu svarīgumu. Te neviens nebļaustās: “Ei, oficiant, atnes rēķinu,” bet pacietīgi gaida, kamēr viņš pievērsīs tev uzmanību. Starp citu, ar dzeramnaudu Parīzē neviens pārāk neaizraujas. To pieņemts atstāt vienīgi tad, ja patiešām uzskati šo vietu par patiesi izcilu.

Café La Palette - Rue de Seine

Un vēl – notekti jāpiemin dažas, tā dēvētās parīziešu insider vietas, piemēram, kafejnīca La Pallete. Kopš 1913.gada šeit pulcējas Parīzes radošās personības, bet tūristus te pacieš kā zobu sāpes. Taču ar to nākas samierināties, ja vēlies sēdēt pie galdiņa, pie kura kokteili savulaik baudījis pats Hemingvejs. Vēl viena leģendāra, must visit kafejnīca ir Le Flore , kas tiek uzskatīta par vecāko un prestižāko Parīzē. Šī bijusi franču rakstnieku un filozofu iecienīta vieta, kura atspoguļota vairākās kinolentēs un grāmatās.

Māksla un ahitektūra

Ja esi Parīzē uz neilgu laiku, nevajag censties aptvert visus obligātos tūrisma galamērķus. Mēs dienas sākumā izvēlējāmies vienu prioritāro vietu un nereti citos apskates vērtos objektos nonācām nejauši. Piemēram, Monmartrā nokļuvām iznākot no Le Pantruche restorāna, bet pie Triumfa arkas attapāmies klaiņojot pa pilsētu pēc Modes muzeja (Palais Galliera) apmeklējuma. Jāpiekrīt, ka Parīze ir vieta, kur kājas pašas zina kur doties un pārsteigumu te var piedzīvot aiz katra stūra. Tā kā plūdu dēļ Luvra un d’Orsay muzeji bija slēgti, mēs baudījām Moderno mākslu (Le Musée d’Art moderne, Art Paris Art Fair) un iepazināmies ar Pablo Pikaso (Musée Picasso) daiļradi.

IMG_1301

 

IMG_1290

Mākslinieka Huan Yong Ping ekspozīcija Empires Modernās mākslas muzejā  Art Paris Art Fair.

IMG_1412

Sienas gleznojums Modernās mākslas muzejā Le Musée d’Art moderne.

IMG_1051

Pablo Pikaso skulptūra Buste le Femme.

Labprāt būtu apmeklējusi arī Fondation Louis Vuitton muzeju un Pompidū centru, taču tam šoreiz nepietika laika. Katrā gadījumā – labāk apmeklēt vienu vietu un bez steigas, nekā izskriet desmit, lai ievilktu sev ķeksīti, ka tur pabūts. Dodoties uz Parīzi ieteiktu sagādāt preses karti. Pat, ja neesi žurnālists, to droši vari aizņemties, jo neviens bildei nepievērš uzmanību. Toties tā ir iespēja muzejos iekļūt ne tikai bez rindas , bet arī bez maksas, kas ir vērā ņemams laika un līdzekļu ietaupījums (vienas izstādes apmeklējums vidēji maksā €10).

pizap.com14656569961681

Palais Galleira Modes muzeja ekspozīcija – Tildas Svintones Haider Ackermann bikškostīms, ar kuru viņa spīdēja Kannās – filmas “Izdzīvo tikai mīlētāji” pirmizrādē.

Parīzē pats labākais pārvietošanās līdzeklis ir kājas, jo nereti tieši kādā mazā, nomaļā šķērsieliņā, slēpjas kāda šīs pilsētas pērle. Mēs dienā vidēji nostaigājām 12 -15 kilometrus, tāpēc redzējām patiešām daudz. No viena punkta uz otru pārvietojāmies ar Google maps palīdzību un metro izmantojām tikai tad, kad vārda vistiešākajā nozīmē nebija spēka paiet.

monmantra

Pastaigas laikā pa Monmartru nonācām pie Svētās sirds baziliku (Sacré Coeur), kur naktī valda liela rosība. 

Vietējie Parīzieši siltajā laikā sastopami parkos, skvēros vai uz salas Ile de la Cité. Šeit atrodas Square du Vert-Galant, kur droši var doties ar vīna pudeli un izbaudīt  Parīzes bohēmisko atmosfēru. Ja sanāk, noteikti ieteiktu maršrutā iekļaut grāmatveikala Shakespeare and Company apmeklējumu. Tur var iekrist uz ilgu laiku, toties ir iespēja atrast vērtīgas grāmatas sev un lieliskas dāvanas draugiem.

Shakespeare-and-Co

Lai arī bijām ieplānojuši uzbraukt Eifeļa tornī, šoreiz kājas mūs līdz turienei neiznesa, toties uzkāpām Triumfa arkā un izbaucām ar Panorāmas ratu Konkordijas laukumā. Arī no šīm vietām paveras fantastisks skats uz Parīzi, toties te nav garu rindu.

IMG_1333

IMG_1436

IMG_1482

Skats no Triumfa arkas.

Parīze ir arī lielisks ieprikšanās galapunkts. Tā ir īsta mazu vintage butika veikaliņu, stilīgu konceptveikalu, gaumīgu antikvariātu un visu labāko modes zīmolu paradīze. Tikai tas jau būs cits stāsts…

 

5 Responses
 • Inga
  novembris 29, 2016

  Paldies par lielisko vistuālo ceļojumu!

 • Līga Jansone
  novembris 29, 2016

  Izlasot aprakstu par Parīzi radās sajūta, ka esmu bijusi Parīzē, kaut tā nemaz nav. Ja kādreiz dzīvē radīsies iespēja būt Parīzē, vadīšos pēc Jūsu apraksta, lai redzētu visas vietas, kurās bijāt un izbaudītu ēdienus un sajūtas, kas aprakstītas rakstā.

 • Lūcija
  decembris 1, 2016

  Lasot par ceļojumu un skatoties brīnišķīgos foto, sirds sasilst, uz brīdi liek aimirsties un nokļūt citā pasaulē. Prātā uzaust Ziedoņa citāts: “Teikt vai neteikt, ka es Tevi… Un jā… Varbūt pat ļoti.”

 • Līga
  decembris 14, 2016

  Mans mīļākais raksts šogad 🙂 Vēl vairāk iedvesmojos, lai beidzot nopirktu biļetes uz Parīzi!

 • Kristiāna
  decembris 15, 2016

  Paldies par ceļojuma aprakstu! 21. gadsimts ir lielisks ar to, ka virtuāli var pabūt kadā citā pilsētā un redzēt un sajust to, ko ir redzejis kāds cits. Pagaidām gan Parīze nav ceļojumu sarakstā, jo vispirms vēlos apskatīt mežonīgākas vietas un vairāk dabas skaistumu, nevis cilveku veidotu vidi, bet kad man un manam dzīves vīrietim gribēsies vienkārši baudīt un patiešām atpūsties, būs jādodas uz Parīzi, lai palutinātu garšas kārpiņas ar franču vīnu un ēdieniem un apskatīties lielos pasaules mākslas šedevrus, kuriem mājas ir Parīzē – mīlētaju pilsētā.
  P.s. Un kad tā diena pienāks, ceru, ka mans vīrietis atļaus man arī ieskriet kādā franču butikā, lai atvestu mājās gabaliņu no francu dāmu šarma.

Kādas ir tavas domas?

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *