Limfa – tavas veselības un skaistuma atslēga

Limfu var dēvēt par mūsu organisma sanitāru – no tās ir atkarīgs gan izskats, gan veselība, gan pašsajūta. Tāpēc, ja domā par organisma attīrīšanu vai svara zaudēšanu, sāc ar limfātiskās sistēmas stimulēšanu.

Kas ir limfa

Cilvēka organisma šūnas dzīvo starpšūnu šķidrumā, kur tās iegūst skābekli, barības vielas un atjaunojas. Šajā vidē šūnas arī attīrās un atbrīvojas no vielmaiņas gala produktiem, kas nokļūst limfā un ar limfātiskās sistēmas starpniecību tiek izvadīti no organisma. Visi mazie limfvadi apvienojas divos lielos, kuru ceļā atrodas limfmezgli. Savukārt šeit koncentrējas baltie asinsķermenīši (limfocīti), kas aizsargā organismu no infekcijām, iznīcina mikrobus, baktērijas un atmirušās šūnas. Līdz ar to limfātiskā sistēma vistiešākajā veidā atbild par organisma attīrīšanos un imūnsistēmas uzturēšanu.

01-limfa

Limfātiskās masāžas līnijas sievietes ķermenim.

Piesārņota limfa – daudzu slimību cēlonis

No limfātiskās sistēmas pareizas funkcionēšanas ir atkarīga gan veselība, gan skaistums. Atšķirībā no asinsrites limfas kustība ir pasīva. Tā ir saistīta ar elpošanu un mūsu ķermeņa kustībām. Neveselīgs dzīvesveids un nepietiekamas fiziskās aktivitātes rada papildu slodzi limfātiskajai sistēmai. Pirmie simptomi, kas liecina par piesārņotu limfu, ir nogurums, tūska, nepatīkams mutes un ķermeņa aromāts, biežas saaukstēšanās, iesnas, klepus, izsitumi. Traucēta limfas attece kavē šūnu atjaunošanās procesus, tādējādi veicinot novecošanas procesus. Arī celulīta veidošanās liecina par problēmām limfas attecē, it sevišķi, ja tavs dzīvesveids ir mazkustīgs. Ja darbā nosēdētās stundas netiek kompensētas ar fiziskām aktivitātēm, limfas kustība būtiski palēninās vai pat tiek bloķēta. Tāpēc tā vietā, lai cīnītos ar sekām, jāsāk ar limfas stimulēšanu – limfodrenāžas masāžu.

Limfodrenāžas veidi ķermenim

Estētiskajā medicīnā gan kosmētiskā, gan ārstnieciskā nolūkā lieto manuālo vai mehānisko limfodrenāžu.

02-limfa

Manuālā limfodrenāža

Joprojām atzīta un pieprasīta ir limfodrenāžas ķermeņa masāža ar rokām, kas principiāli atšķiras no citām masāžas tehnikām. Tā ir ne pārāk spēcīga, lēna, virzīta pa limfas plūsmas līnijām. Limfa no kājām pa limfvadiem virzās no apakšas uz augšu, no galvas pa kaklu uz leju, no rokām uz sirdi, tāpēc limfodrenāžas masāža vienmēr jāveic šajos virzienos. Lai nenospiestu limfvadus, masāžas laikā muskuļi netiek mīcīti, bet drīzāk glaudīti. Masējot tiek nodrošināta limfmezglu atvēršana un paātrināta limfas attece, kas pēc mikrocirkulācijas uzlabošanas palīdz izvadīt lieko šķidrumu, atslogojot problemātiskās zonas un organismu kopumā.

Mehāniskā limfodrenāža

To veic ar aparāttehnoloģijām, un kombinācijā ar citām metodēm tā kalpo kā pamatterapija, uzsākot ķermeņa silueta veidošanu, ķermeņa korekciju vai pretcelulīta terapiju. Vēl nesen piedāvāja tikai mehānisko limfodrenāžu līdz viduklim, taču tagad pieejama limfodrenāža visam ķermenim, ieskaitot galvu. Mehāniskajā limfodrenāžā limfas atteces uzlabošanai lieto dozētu gaisa kompresiju (gaisa zābakus), negatīva un atmosfēras spiedienu maiņu vakuummasāžu, kā arī spiediena maiņas kapsulu. Limfas plūsmas aktivizēšanai var izmantot arī elektrolimfodrenāžu, kuras laikā uz ķermeni iedarbojas ar elektriskās strāvas impulsiem.

Limfodrenāža ļauj ne tikai mazināt problēmzonu apkārtmērus, bet arī uzlabo pašsajūtu, ādas krāsu un kvalitāti. Bez tam, mazināsies nogurums, pazudīs dažādas izcelsmes tūskas. Uzsākot šo masāžu sākumā pašsajūta var pasliktināties, kas tikai apliecina to, cik limfātiskā sistēma ir piesārņota. Pat ja tev nav aktuālas veselības problēmas, liekais svars vai tūska, tas nenozīmē, ka limfodrenāža nav nepieciešama. Tā ir labākā procedūra, lai periodiski attīrītu organismu un laikus cīnītos ar dažādu slimību cēloņiem.

tests1

Testējam Roll Shape masāžas trenažieri studijā Figura Roll

Līdzās rakstā minētajām metodēm biju dzirdējusi, ka limfas atteci var stimulēt ar īpašiem masāžas trenažieriem, bet nekad tos nebiju izmēģinājusi. Ar draudzenēm šos aparātus iedēvējām par ruļļiem, jo tieši tā tie izskatās. Nodarbībā ietilpst 15 pozas, kuras trenera vadībā tiek izpildītas, dažādas ķermeņa daļas piespiežot pie rotējoša ruļļa. Vispirms tiek izmasētas pēdas, tad apakšstilbi, augšstilbi, dibens, vēdera daļa, sāni, gurni, rokas un muguras plecu zona. Trenažieris ir aprīkots ar skārienjutīgu displeju, uz kura rāda masāžas pozas, kas konkrētajā brīdī jāveic. Man šo aparātu gribētos saukt par īstāko sliņķu trenažieri, jo vienīgais, kas pašai jādara, – jānomaina poza.

Nodarbības laiku var regulēt no 30 minūtēm līdz stundai, attiecīgi samazinot vai palielinot katras ķermeņa daļas masāžas ilgumu. Pēc pirmās nodarbības jutu galvas reiboni, nespēku un slāpes, stundas laikā izdzēru vairāk nekā litru ūdens. Kā skaidroja trenere – tas nozīmē, ka ķermenis sāk attīrīties. Otrās nodarbības laikā nedaudz sāpēja muskuļi, taču pēc tam pašsajūta bija daudz labāka un izjutu enerģijas pieplūdumu. Pēc pirmajām nodarbībām jau jutu nelielu ķermeņa apjoma samazināšanos. Tas notiek tāpēc, ka limfas stimulācijas dēļ no organisma izvadās liekais šķidrums. Masāžas trenažierim ir aprīkots ar infrasarkano gaismu, kas uzlabo asinsriti, un kolagēna lampām, kas iedarbojas uz ādu, veicinot kolagēna un elastīna sintēzi. Tā kā liekais svars nav mana problēma, galvenais, ko novērtēju, enerģijas pieplūdumu pēc nodarbības un ādas kvalitātes uzlabošanos. Aptuveni pēc 4 nedēļām pamanīju, ka ādā, īpaši uz kājām kļuvusi daudz stingrāka. Tāpēc šovasar varēju atļauties reizēm uzvilkt arī īsus šortiņus. Un visbeidzot  – pēc masāžām esmu novērojusi, ka no rītiem sejā vairs nav manāma tūska vai noguruma pēdas.

Plašāka informācija: www.figuraroll.lv

Teksts: Una Ulme, publicēts žurnālā IEVA

Foto: Shutterstock, no privātā arhīva

 

1 Response
  • Iveta
    novembris 30, 2016

    Ļoti noderīgi padomi un ieteikumi, jo bieži neaizdomājamies, ka mūsu pašsajūta un ķermeņa izskats atkarīgi no limfas.

Kādas ir tavas domas?

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *