Piedzimt no jauna

Aktrise, pasniedzēja un reklāmas speciāliste Lelde Vikmane jau trešo gadu dzīvo Francijā. Viņa uzskata, ka mācīties un sākt kaut ko jaunu var jebkurā vecumā, bet no francūzietēm Lelde mūsu sievietēm iesaka aizgūt vieglumu, šarmu un spēju baudīt dzīvi.

Mācīties neiespringt

Franču sievietes iedvesmo. Viņas ir tādas, kādas ir, – dabiskas un tajā pašā laikā ļoti šarmantas. Viņām nav vecuma. Protams, izbēgt no novecošanas nevar, bet no kļūšanas vecam gan var, jo novecošana un vecums nav viens un tas pats. Taču francūzietēm tas it nemaz nerūp. Tu redzi cilvēku, kurš mirdz, mīl, ar kaut ko aizraujas un bauda dzīvi. Viņa sporto vai sēž parkā un vēro cilvēkus, lasa, pastaigājas ar suni vai brauc ar divriteni un gūst no tā baudu. Franču sievietes dzīvi tver vieglāk un neiespringst. Piemēram, gaidot ciemiņus, galdam obligāti nav jābūt uzklātam. Franči sanāk kopā, priecājas par to, ka ir satikušies, kopā gatavo, servē un tas ir tik brīnišķīgi! To apgūt vajadzētu arī mūsu sievietēm.

pizap.com14790617462502

Foto no izstādes “Beauty is ageless”.

Atklāt kaut ko jaunu nekad nav par vēlu

Latvietēm atbrīvoties traucē konservatīvisms un bailes, ko padomās citi. Lielākai daļai arī iedzimts gaumes trūkums, ko ir grūti izkopt, tas prasa ilgu laiku. Cilvēks ir jūtīgs instruments, pat ja viņš pats to neapzinās, šīs bailes un kompleksi ietekmē domas un intereses, un tas savstarpēji ir ļoti cieši saistīts. Es šajā ziņā esmu nedaudz atšķirīga, un tas ir saistīts ar to, kā tiku audzināta bērnībā. Vienmēr esmu bijusi drosmīga, mani, piemēram, allaž interesējušas citas zemes, pat tādas, par kurām neko nezinu. Man nebija ne mazākās jausmas, kāda patiesībā ir Francija, kāda ir tās valoda, cik tā ir grūta un tajā pašā laikā skaista. Bet to ir iespējams iepazīt, sākt dzīvi no jauna, un tas ir tik fascinējoši! To novēlu ikvienam. Tā var būt jebkura valsts, kaut vai Peru vai Zimbabve. Ko tur runāt – dažs nepazīst pat savu dzimto pilsētu. Ej un iepazīsti – atklāt kaut ko jaunu ir lieliski!

Galvenais, lai esi laimīga

Vistrakāk ir dzīvot starpposmā – koridorā, kurš nekur neved, kad nesaproti, kuras durvis atvērt. Tad laikam jānonāk līdz brīdim, kad ir ārkārtīgi smagi. Jāļauj, lai izsāp tā, ka esi gatava saprast, ka tevis vairs nav, un tad piedzimt no jauna. Ļoti svarīgi ir uzticēties intuīcijai un mēģināt atcerēties, kas bija pirmā doma, pirms sāki šaubīties. Un tad pamēģināt. Protams, jāraugās arī racionāli. Ja idejas ir nesaprātīgas, nepieciešams arī kāds prāta procents. Galvenais, lai pats esi laimīgs. Tas ir primārais. Kad to apzinies, ieklausies sevī un saproti, kas tevi pa īstam dara laimīgu, atbilde atnāks pati.

Vikmane darba procesa

Foto sesijas laikā izstādei “Beauty is ageless” ar fotogrāfi Aigu Rēdmani un stilisti Ivetu Vecmani.

Mīlestības sakabe

Ja mīli pa īstam, mīl arī tevi. Tā ir sakabe, kas tevi padara skaistu. Neviena miljonāre, kaut nokārusies no galvas līdz kājām ar briljantiem, – ja viņu neviens nemīl –, nebūs skaista. Tu vari ar sevi izdarīt nez ko, izskatīties pēc Afrodītes, tik un tā nebūsi skaista. Tāpēc man vienmēr simpatizējuši vecāki cilvēki, jo ar gadiem cilvēks iegūst dzīves pieredzi un dvēseles mirdzumu, kas rada skaistu kopainu.

Liktenis nav mazais bērns

Ar saviem gadiem sadzīvoju labi. Man šķiet, ka ļoti svarīga bijusi iepriekš minēto elementu klātbūtne – tie vadījuši manu dzīvi. Ja zūd mīlestība, tu izdziesti, ja tev ir smagi un vairs nespēj iekurināt pavardu, ej vaļējām acīm – skaties, meklē, gūsti. Liktenis un dzīve nav mazie bērni – tev sarūpē, ko vajag, un dod iespēju atklāt dzīvo enerģiju no jauna, un tas ir lieliski! Man tas šķiet ļoti dabisks ceļš.

Neatteikties no dzīves baudām
Par savu veselību, protams, jārūpējas. Man ir ļoti svarīgi katru dienu izkustēties un izsvīst, lai atbrīvotos no uzkrātajiem sārņiem. Peldot, skrienot, aktīvi staigājot vai vingrojot – ķermenis būs mazāk piesārņots, un uzlabosies pašsajūta. Visgrūtāk ir pretoties garšīgiem kārdinājumiem, šajā ziņā neesmu dzelžainā lēdija. Nekad neesmu bijusi izteikti tieva, taču nekad par to neesmu kreņķējusies. Man šķiet, ir veselīgi, ja tev ir neliela aizsargkārtiņa, kas pasargā. Protams, tās nedrīkst būt par daudz, tāpēc izvēlos tādu fizisko slodzi, lai varu atļauties nedaudz vairāk, jo garšīgs ēdiens taču ir viena no dzīves baudām.
No francūzietēm esmu aizguvusi arī regulāru iešanu uz muzejiem un vienkāršu pasēdēšanu terasē, kas ļauj apstāties ikdienas skrējienā. Dzīve taču sastāv no sīkumiem, par kuriem jāprot priecāties, šo prieku jācenšas vairot un gūt no šā procesa baudu.

Teksts: Una Ulme

Foto: Aiga Rēdmane

Stils: Iveta Vecmane

Make up: Jeļena Kaņuka

Matu sakārtojums: Riga Top Hair

Vide: Interjera salons Imagehouse

 

No tags
20 Responses
 • Ilona
  novembris 15, 2016

  Domāju, ka latviešu sievietēm “kļūt par francūzietēm” netraucē vis bailes, konservatīvisms vai gaumes trūkums! Francūzietēm piemīt vēl lielāks gaumes trūkums, tikai mēs to nosaucam par stilu, ja to pasniedz pašpārliecināti :). Arī Lelde to apzinājusies ir Francijā, nevis Latvijā! Jo: dienvidos vairāk saules gaismas un līdz ar to dzīvesprieka, Valsts principā darbojas ar citu attieksmi pret iedzīvotājiem. Turpretī Latvijā mēs zinām kā ir, neatkārtošos. Arī mīlestībai nevar pavēlēt atnākt vai pieburt to. Ir daudz izmisušu un vīlušos sieviešu, kas gaida, cer, meditē uz mīlestību, bet ceļā gadās neatbilstīga intelekta, precēti, no “cita šķīvja” vīrieši, vai “babņiki”.
  Leldes rekomendācijas patiesībā ir personisks stāsts par sevi, ko nevar kā recepti parakstīt citām, jo katrai sievietei cita priekšvēsture, laiks un telpa.

 • Ilze
  novembris 29, 2016

  Raksts,kas iedvesmo! Arī es esmu tikai ceļā uz mirkļu,dzīves baudīšanu,jo tas nemsz nav tik viegli.Varbùt arī man ir vērts aizbraukt uz Franciju..
  Šeit vietā būtu teiciens-Nav laiks,ir tikai mirkļi,sasodīti skumji un bezgala skaisti!

 • Sanda
  novembris 29, 2016

  Pavisam nedaudz pazīstot Leldi, ir interesanti lasīt, kāda ir viņas dzīves uztvere un filosofija. Interesants raksts ar daudz par dzīvi Francijā, tai pašā laikā neatklājot par savu privāo dzīvi neko:)

 • Ligita Engele
  novembris 29, 2016

  Spēcīgu iespaidu atstāja Leldes Vikmanes teiktais par atšķirību starp vecumu un novecošanos. Mūsu Latvijas sievietēm būtu lieliski apgūt prasmi baudīt dzīvi, dzīvot ar vērienu un šarmu. Francūzietes ir vairāk pārliecinātas par sevi. Arī Lelde , dzīvojot 3 gadus Francijā ir guvusi vairāk pārliecības, šarma un mieru. Francūzietes kā labs vīns , jo vecāks jo gardāks! Lielisks raksts, par kuru ir daudz ko padomāt.

 • Madara Krafte
  novembris 30, 2016

  Visiedvesmojosakais raksts…. Jo nekad nav par vēlu mainities….nekad nav par velu sakt baudit dzivi 🙂 daudzas sievietes ir loti neparliecinatas par sevi un mekle tam visam attaisnojumus. Bet vajag apņemties un sakt baudit dzivi un skaistumu. Dzivot katrai dienai. Iet ar paceltu galvu 🙂

 • Ligita Engele
  decembris 10, 2016

  Ļoti patika raksts “Piedzimt no jauna”. Savas domas jau uzrakstīju 29. novembrī.

 • Vita
  decembris 14, 2016

  Ļoti iedvesmojošs raksts. Lelde visu stāsta ar tādu vieglumu! Liek padomāt par to,cik konservatīvas un noslēgtas ir Latviešu sievietes. Viņām būtu jāmācās no Francūzietēm visu uztvert vieglāk,būt pārliecinātām par sevi!

 • Eva Gredzena
  decembris 14, 2016

  Vislabàkais raksts! Jo pati nesen piedzimu no jauna.

 • Gerda
  decembris 14, 2016

  Labs raksts.Man patika 🙂

 • Linda
  decembris 14, 2016

  Paldies!Paldies par iedvesmojošo sarunu. Par atziņām un vērtībam. Jo, ja mīli sevi, tad Tevi arī mīlēs. Tieši šodien un tagad

 • Zane Daa
  decembris 14, 2016

  Lelde, ir viena no tām latviešu sievietēm, kuras manā sajūtu gammā, viennozīmīgi, izstaro Sievišķību.
  10 gadus atpakaļ (ak, saldie 20mit), vēroju šādas sievietes ar pavisam citām acīm. Jā, viņas ir skaistas, labi ģērbtas, pieklājīgas u.t.t., bet tajā vecumā nemanīju to, ko manu patreiz – Sievišķība nav tikai ārējs veidols. Tas ir kas dziļāks, noslēpumaināks. Tā ir harmonija starp dvēseli, prātu un ķermeni. Tas ir pavisam savādāks mirdzums acīs!
  Es vēlētos domāt, ka nu, jau pati arī esmu sākusi ceļu, lai savās acīs arī ieraudzītu šo mirdzumu.

 • Stella
  decembris 14, 2016

  Patīk kā Lelde tver dzīvi.. nedomāju, ka tā būtu savādāka, ja viņa dzīvotu šeit Latvijā. Tas vieglums, dzīves mazo mirkļu tveršana, priecāšanās un sevis mīlēšana sākas no sevis. Noteikti tas nenotiek tā – hops, nu es būšu laimīga. Dzīvē, kad viss ir puslīdz ok, ir grūtāk izkļūt no tādas ”mērenas dzīves”, jo viss taču ir vairāk vai mazāk labi, tik KAUT KĀ pietrūkst.. vieglāk ir nokļūt tajā LAIMES sajūtā un dzīves tveršanā, kad dzīve piespēlē kādu šoka terapiju, tad sāc vērtēt un redzēt lietas savādāk.. es arī jau divus gadus dzīvoju DZĪVU dzīvi, esmu iemācījusies negatīvo, kas notiek apkārt neielaist sevī, priecāties par lietām, kuras iepriekš likušās ikdienišķas un pašsaprotamas.. tikai un vienīgi pats tu vari nolemt, kāda būs tava diena. un izskatās, ka Leldei Francijā klājas labi, un, iespējams, tur ir to veiglāk uzturēt dēļ tā, ka tiešām cilvēki uz D vieglāk dzīvo savu dzīvi, svin dzīvi 🙂

 • Aiva
  decembris 14, 2016

  Ļoti jauks raksts! Latviešu sievietes vairumā ir ļoti noslēgtās un kautrigas, tāpēc baidās, ko jaunu iemācīties vai ari ko sākt no jauna! Lai visam izdodas!;)

 • Solvita
  decembris 14, 2016

  Mani ļoti spēcīgi uzrunàja raksts-Piedzimt no jauna!Vienmèr esmu apbrïnojusi Leldi Vikmani-šī skaistà sieviete iedvesmo-skatoties uz viñu mana sirds top mierīga-sieviete ir skaista ne tikai 30 gados!Katra raksta rindiña burtiski dod iedvesmu un spèku,iedrošina-nu piemēram-ej un iepazīsti-atklāt kaut ko jaunu ir lieliski!Lai mums visām izdodas!

 • Sanita
  decembris 15, 2016

  Lielisks un iedvesmojošs raksts, no viņas plūst augsti nosprausti mērķi, spēcīga sieviete, kura zin ko vēlas.. super..ir no.kā mācīties!!!

 • Sigita
  decembris 15, 2016

  Lelde vienmēr iedvesmo. Dzīvi vajag dzīvot ar pozitīvu attieksmi pret visiem apkārtējiem un baudīt katru mirkli.

 • Ineta Mika
  decembris 15, 2016

  Man visu mūžu ir palikusi Lelde Vikmane. Es allaž izlasu viņas rakstus vai rakstus par viņu. Ir laba viela pārdomām.

 • Kristīne
  decembris 15, 2016

  Ļoti iedvesmojošs raksts, no kura varu tikai mācīties : sievietei ir jāprot rūpēties par sevi, savu veselību, nebaidīties no vecuma, mierīgi un veselīgi uztvert dzīvi, izbaudīt to, mīlēt sevi un citus. Nekad nav par vēlu sākt ko no jauna un neuztraukties par to, ko padomās citi.

 • daiga
  decembris 15, 2016

  Šis ir raksts, kuru izlasīju ar aizturētu elpu. Ļoti iedvesmojošs. Lelde Vikmane ir manas bērnības mīļākā aktrise. Un pareizi viņa saka: “Ej un iepazīsti – atklāt kaut ko jaunu ir lieliski!” Es šogad saņēmos un pirms pāris dienām noliku šofera tiesības. Priecājos pati par sevi. Es to varēju!!! Pareizi – no dzīves ir jāgūst baudu.

 • Irina
  decembris 16, 2016

  Ļoti labs raksts un pareiza attieksme pret dzīvi!

Kādas ir tavas domas?

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *