Nedot atļauju novecot

Deju pasniedzēja Vija Vētra savos 93 gados ir enerģijas pilna un spēj uzlādēt arī apkārtējos. Spēku smeļas kustībā, meditācijā un veselīgā uzturā ar piebildi, ka pie tā jāstrādā un par to jādomā katru dienu. Starp citu, sanskritā Vijas vārds nozīmē uzvara.

Seja – dzīves atspulgs

Iekarot ausīs dimantus, sieviete nekļūst skaista, jo visskaistākais ir dabiskums. Skaista būsi, ja mācēsi uzturēt savu veselību. Tas nozīmē lielu darbu un disciplīnu, jo pats no sevis nenotiek nekas. Slimības parādās gan sejā, gan ķermenī. Sejā atspoguļojas piedzīvotais un dzīve kā tāda, tāpēc nesaprotu jaunas sievietes, kuras cenšas slēpties aiz biezas kosmētikas kārtas. Tā ir kā maskēšanās, kā bēgšana no sevis. Grimam, ko lietojam uz skatuves teātrī vai dejā, ir simboliska nozīme. Tas ir pārspīlējums un nekādā ziņā neattiecas uz dzīvi. Es ikdienā uz sejas nelieku neko, tikai iekrāsoju acis, sekojot indiešu tradīcijai. Indijā, lai aizsargātu no ļaunuma, melnas acis iekrāso pat maziem bērniem. Tādējādi jūtos pasargāta.

Sievišķība ir dabas dota. Sieviete zina, kā sevi pasniegt, kā uzvesties, par to nav jādomā – tu esi tas, kas tu esi. Vienīgi man nepatīk, ka dažas to uzsver, īpaši vīriešu klātbūtnē. Šo māžošanos nevaru ciest. Kad redzu ko tādu, eju prom.

Vija Vetra cover

Iztaisno muguru!

Palikt gultā visu dienu ir briesmīgākais, ko var darīt. Galvenais ir kustība – viss, kas ir dzīvs, kustas. Es vingroju pat lidmašīnā – man ir savs izometrisko vingrojumu komplekss, ko varu pildīt arī sēžot. Lai orgāni pareizi strādātu, mugura visu laiku jātur taisna. Kad sakumpstam, radām šķēršus visu orgānu darbībai, arī ēdiena sagremošanai un skābekļa plūsmai, un tādējādi ātri nogurstam. Ķermenis ir mūsu izteiksmes instruments, tāpēc par to jāgādā un jārūpējas. Tas jāievēro un jāatceras katru dienu.

Šeit esam, lai mācītos

Tā kā esmu ļoti patstāvīga, uzskatu – ja attiecības nav laimīgas, tās jānocērt kā ar nazi. Labāk dzīvot vienai un censties izveidot pilnvērtīgu un interesantu dzīvi. Kad izjūti tukšumu, kas nenoliedzami pārņem, ja ilgstoši esi bijis ar kādu kopā, jāatrod nodarbes, kas aizņem uzmanību, piemēram, apgūsti valodas. Es protu jau astoņas valodas, bet gribu iemācīties arī ķīniešu vai japāņu. Tas aizņem laiku, bet, ja ir interese, tad ir ko darīt un tukšumu tā neizjūt. Pašam sev jāpalīdz ikvienā situācijā un laiks jāaizpilda ar kaut ko pozitīvu. Pārsvarā esmu dzīvojusi viena, bijuši arī vientulības brīži, taču, lai sevi atrastu, ir svētīgi pabūt vienam, jo burzmā sevi pazaudējam. Galvenais – būt radošam. Cilvēki mēdz teikt – es jau neprotu gleznot vai dziedāt. Bet – tu vari! Radošais moments ir katrā, tikai jāmēģina, jāpameklē, jāsaprot, kas tieši interesē. Protams, pēc savas pieredzes es ieteiktu dejot. Tas nāk par labu veselībai un dod iespēju būt kopā ar citiem cilvēkiem. Deja ir sevis izteiksmes veids. Tā atbrīvo ne tikai fiziski, bet arī garīgi, ļaujot paust savu dziļāko būtību. Mēs taču esam garīgas būtnes, kas pašreiz dzīvo fiziskā ķermenī, un esam uz zemes, lai mācītos.

Gadus aizkavēt nevar

Ar gadiem nāk piedzīvojumi un pārdzīvojumi, kaut ko iemācāmies. Kādreiz, ja citādi nesaprotam, mācīšanos uzspiež dzīve. Vecumam ir savs pozitīvais aspekts, jo sākam dzīvi saprast labāk nekā jaunībā, kad daudz enerģijas tērējām lieki. Dzīves ziņa nāk ar laiku, tāpēc par vecumu nav jābēdājas. Galvenais – nedot sev atļauju novecot un slimot. Tā ir sevis graušana. Nevajag laiku izšķiest veltīgi. Ir jāiemācās zināma disciplīna – kā dzīvot. Un šajā ziņā, lai tiktu vaļā no tā, kas nomoka, liela nozīme ir atpūtai. Man palīdz meditācija, tādējādi atslēdzos no lielās burzmas un pasaules. Mūsu smadzenes ir kā tāds chatting – domas lien iekšā te pa vienu, te otru kaktiņu. Un tik iet vāļā! Bet jāiemācās no tā atslēgties un neielaist galvā nevienu pašu domu. Māka meditēt ārkārtīgi palīdz. It sevišķi vakarā pirms gulētiešanas, kad tu esi tu pats, un tas ir ļoti svarīgs moments. Tas ir, kā izgāzt un izmazgāt trauku, lai tajā varētu ieliet kaut ko jaunu. Iestāsies garīgais miers, un būs iespēja koncentrēties uz kaut ko jaunu.

Teksts: Una Ulme

Foto: Liene Pētersone

 

No tags
20 Responses
 • Vineta
  novembris 29, 2016

  Loti Patik sis raksts. Vins uzlade Un dod ka sava Veida energiju. Vienmer ar prieku un sajūsmu esmu lasījusi intervijas ar Viju Vētru .

 • Ilze
  novembris 29, 2016

  Mācīties, iedvesmoties un apbrīnot!!! Pirmās domas, kas iešaujas prātā, lasot par Viju Vētru. Iekšēji arī jūtu, ka cilvēka galvenais uzdevums ir būt kustībā (gan fiziski, gan mentāli). Un lai arī esmu 30-gadniece, kura šobrīd ir nolikusi sevi maliņā dēļ citām prioritātēm (protams, protams, kā jau visas strādājošās jaunās māmiņas, kuras vēl mēģina iegūt kādu augstāku grādu izglītībā), mēģinu sev atgādināt, ka katru dienu vismaz 30 minūtes ir jāvelta sev, ķermeņa izkustināšanai (ar ko domāju, pavingrot, pastiepties, nostiprināt ķermeni, jo trauku un mājas beršana tomēr nepilda šo funkciju pilnībā 😀 ). Kustībai ir spēks. Jo kad piemirstās par sevi pašai parūpēties, organisms to atgādina ar sāpēm. Kā daktere teica: “Vajag izvingrot šīs sāpes gan krustos, gan sprandā, gan rokās”. Un tas darbojas. Tāpēc ir milzīgs prieks lasīt par tik iedvesmojošiem cilvēkiem, kas neļauj sev novecot un es patiešām ticu, ka Vija Vētra arī jūtās lieliski šobrīd savā ķermenī. Īsts paraugs no kā mācīties. Kā mazs akumulatoriņš, kas pats sevi uzlādē un sniedz apkārtējiem enerģiju. 🙂

 • Vineta
  novembris 29, 2016

  Ne vienmēr izlasu visus rakstus, bet šo kaut kā intuitīvi ļoti gribējās izlasīt:)Un ne mirkli nenožēloju, jo izlasot tik daudzās atziņas,man sejā parādijās smaids.Vienkārši un kodolīgi,tik daudz ko ņemt vērā,lai mēs visas daiļās būtnes, spētu nodzīvot līdz 93 gadu vecumam un būt tik pozitīvām,ar dzīvi apmierinātām.

 • Sanita
  novembris 29, 2016

  Iedvesmojoši

 • Agnese
  novembris 29, 2016

  Burvīga un vitāla sieviete! Der izlasīt šo rakstu,jo tas bagātina dzīves uztveri. Piekrītu,ka ne vienmēr vajag blakus vīrieti, lai būtu laimīga un piepildīta dzīvē. Dažreiz labāk būt brīvai sievietei nevis attiecībās,kuras tevi smacē nost.

 • Kitija
  novembris 29, 2016

  Ļoti patika šis raksts ! Pilnībā piekrītu par pārspīlēto kosmētikas lietošanu ! Par grimma lietošanu ! Sieviete ir skaista, jo viņa ir skaista ! Galvenā sievietes rota – mati , nagi , zobi ( skaists smaids)
  Sievietes – mīliet sevi un arī citi Jūs mīlēs !

 • Tatjana
  novembris 29, 2016

  Sirsnīgs un iedvesmojošs raksts! Mums katram ir dota varēšana un iespējas izvēlēties savu īsto dzīves ceļu. Diemžēl ne katram pietiek drosmes to uzsākt un realizēt. Ļoti jauks, pozitīvi iedvesmojošs raksts. Lai Jums veicas turpmāk.

 • Agnese
  novembris 29, 2016

  Spēks, patīk raksts.

 • Ilona
  novembris 30, 2016

  Perfekts raksts.Sieviete paraugs.No Vijas Vētras var iedvesmoties nepazaudēt sevi, neaizbēgt no sevis pašas.Tik kvalitatīvu rakstu sen nebiju lasījusi.Ieguvu ļoti daudz atziņu,daudzas lietas lika pārdomāt savu attieksmi pret sievišķību.Paldies,iedvesmojāt!Turpmāk vienmēr krāsošu acis…

 • Anna
  decembris 13, 2016

  Šis raksts, manuprāt, varētu uzrunāt pat vispasīvāko būtni Latvijā. Lasu un domāju – pareizi, tā taču ir, pilnībā piekrītu! Un tad padomāju, ko no tā visa piekopju realitātē un paliek tā neērti – domās zinu, kā ir jādzīvo, bet, kad pašai jādzīvo, tad kaut kā tas viss nedaudz pamainās un tā arī paliek prātā un nerealizēts dzīvē. Tāpēc ir forši palasīt šādus iedvesmojošus rakstus un padomāt – ko es varētu mainīt? ko no tā visa es varu paņemt sev? Un sev no šī raksta es paņemšu: 1) pozitīvismu, 2) uzdrīkstēšanos būt, 3) nedomāt, bet darīt un 4) netēlot. Šīs ir lietas, kas ikdienas trakajā ritmā zūd, it īpaši, ja piezogas rutīna un nespēj vairs saprast, kā no tās izkļūt.
  Paldies par iedvesmojošajiem vārdiem!

 • Ieva
  decembris 14, 2016

  Ļoti, ļoti iedvesmojoši. Paldies! Šis raksts bija kā ūdens malks un īstajā brīdī. Jāspēj tikai paņemt un izgaršot.

 • Sarmīte
  decembris 14, 2016

  Šo rakstu saglabāju, lai ik pa laikam pārlasītu un iedvesmotos no jauna:) Łoti konstruktīvi viss salikts pa plauktińiem.

 • Sintija
  decembris 14, 2016

  man patīk Vijas Vētras stāsts par dzīves briedumu, radošo garu bez laika robežām.. jā, tieši tā viņas stāstā es redzu “vecumu”.. krāšņa, pašpietiekama un tik dievišķi iedvesmojoša Sieviete.. šis ir stāsta par to, ka nevajag baidīties- nevajag baidīties uzkost rūgtumu, jo saldmi tikai tā var novērtēt, nevajag baidīties izgaršot dzīvi visās tās garšas niansēs… nevajag baidīties uzdrošināties būt pašai, nepazust sabiedrības uzspiestajos priekšstatos par to “kā vajag”.. un, galvenais, nebaidīties vienpatības (sinonīms vientulībai), man viņa vienmēr ir bijusi nesalīdzināma- ne ar vienu dīvu, ne zvaigzni pasaules vēsturē.. viņa ir Vija Vētra, vienīgā tāda..

 • Elīna
  decembris 14, 2016

  Superīgs raksts,vienmēr lasu rakstus,kas iedvesmo.

 • Inga
  decembris 14, 2016

  Fantastiska sieviete.

 • Alise
  decembris 14, 2016

  Iedvesma ikvienai skaisti dzīvot un nenovecot tādā vecumā. Dejas burvība un maģija, jādejo un jākustās!

 • Gita
  decembris 14, 2016

  Vienmēr iedvesmo šādas sarunas ar dzīves gudriem cilvēkiem, kuri ir daudz ko sasnieguši. Daži baidās novecot, bet man patīk Vijas Vētras atziņa, ka vecumam ir arī pozitīvais aspekts. Arī pati droši varu teikt, ka tagad vecumā zem 30 jūtos daudz laimīgāka nekā tad, kad biju 20 gadu veca vai vēl jaunāka. Un esmu gatava ar gadiem kļūt arvien laimīgāka. Ar laiku sāc labāk sevi saprast, esi ieguvis lielāku stabilitāti, pārliecību par to, kas esi, ko gribi. Un šos ieguvumus nespēj atspēkot neviena krunciņa. Protams, sievietei jācenšas rūpēties par sevi un saglabāt jaunību ilgāk, taču tāpēc, lai pati justos labi. Piekrītu, ka, lai saglabātu labu izskatu un dzīves sparu, svarīgi kustēties. Lai cik ļoti pēc grūtas darba nedēļas gribētos brīvdienas pavadīt gultā, svarīgi tomēr saņemties, izlīst no palagiem un būt aktīvam. Justies dzīvam. 🙂

 • Elvīra
  decembris 14, 2016

  Apbrīnas vērts cilvēciskais spēks, kas staro no deju pasniedzējas Vijas Vētras, un apbur un iedvesmo citus. Neviļus velku paralēles ar savu mammu, kurai gandrīz ir tikpat bagāts gadu krājums. Bet viņa joprojām nevar bez darbošanās, kustības, fiziska darba, un paspēj arī bagātināt savu sirdi un dvēseli, izdziedot mūsu tautas folkloru. Tas viss kopā uztur viņas garu, možumu un dot vēlmi dzīvot un palīdzēt otram. Tik stipras un garā jaunas var būt tikai latviešu sievietes, tādas kā Vija Vētra un mana mamma!

 • Laima
  decembris 15, 2016

  Man patīk lasīt slejas, atziņas par dzīvi, jo mans gadu cipars arī nav mazs.
  Saskatu savu domu biedru, kā arī ieguvu jaunas atziņas no deju pasniedzējas Vijas Vētras pārdomu “stūrīša”.
  Nezinot par indiešu tradīcijām, arī es tikai savā sejā iekrāsoju acis.
  Esmu tādās pašās domās, nedot sev atļauju novecot un slimot, un, ja arī tomēr pienāk brīdis slimībām, neļaut tām sevi pārņemt, nospiest, sabradāt, jo nekad nav tik slikti, lai nebūtu vēl sliktāk.

 • Sintija
  decembris 15, 2016

  Tiešām ļoti iedvesmojoši, gribās ar tādu sparu sākt visu , kas ir palaists vējā. Nekad nav par vēlu ir tikai jāsaņemas , jānodarbojas ar sevi;)

Kādas ir tavas domas?

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *