Paliec mājās. Kosmētikas plaukta revīzija

Šis ir īstais laiks domāt par savu veselību un tas viennozīmīgi attiecas arī uz produktiem, ko liekam uz savas ādas.

Raksta autores Dace Šrāderes vadītais eko skaistumkopšanas salons Verdant Eco SPA un divas tā filiāles atrodas dīkstāvē. “Bet neviens vīruss neapturēs manu iekšējo misiju, kas jau daudzus gadus ir mudināt cilvēkus pāriet uz apzinātu izvēli skaistumkopšanas produktos un pakalpojumos. Un te es domāju ne tikai produktu sastāvu, bet arī lietošanas, patēriņa ieradumus un atkritumu mazināšanu aiz sevis,” uzsver Dace. Viņa atzīst, ka līdz šim pat nav apzinājusies, cik mūsu ikdiena paiet dinamiski, tāpēc novērtē šo laiku, kad iespējams apstāties, izvērtēt un sakārtot kā savu iekšējo, tā ārējo pasauli.

Kāpēc kaut ko mainīt?

Tas ir labs jautājums, bet vēl labāks, ko sev uzdot ir, kāpēc nemainīt? Mūsdienās nav argumentu, kādēļ palikt pie konvenciālās jeb parastās kosmētikas. Eko produkts vairs nav dārgāks, var būt gan patīkami smaržojošs, gan tīkamas konsistences un svarīgākais, tas patiešām ir efektīvāks par parasto. Ar šo jautājumu “kurš labāks” saskaros bieži un viennozīmīgi savu apgalvojumu, ka ekoloģisks ir labāks, varu arī pamatot.

Kas lācītim vēdera

Vispirms noskaidrosim, ko pamatā satur jebkurš sejas krēms – kā dabisks, tā konvencionāls. To pamats ir bāze (parasti ūdens un eļļa, ko savieno emulgators), kam pievienotas aktīvās vielas. Gan ekoloģiskajā, gan parastajā krēmā aktīvās vielas, kas parasti ar CAPS LOCK izceltas uz produkta iepakojuma, ir iegūtas no augu, dzīvnieku valsts. Populāri aktīvo vielu piemēri – algīns, E vitamīns, retinols, hialuronskābe, rožu, alvejas ekstrakts, bišu vasks. Krēma augstvērtīgumu, efektivitāti nosaka aktīvo vielu daudzums un koncentrācija sastāvā – jo vairāk aktīvo vielu, un stiprākā koncentrācijā,  jo produkts efektīvāks. Bez šaubām arī formulai, kā šīs vielas sadarbojas savā starpā, ir milzu nozīme.

Taču būtiskākā ekoloģiska produkta priekšrocība ir produkta bāze. Konvencionālās kosmētikas bāzē nav izslēgtas lētas, sintētiskas, potenciāli kaitīgas vielas. Piemēram, plaši pielietota sintētiskās kosmētikas sastāvdaļa ir minerāleļļa “paraffinum liquidum”, kas uz ādas rada mīkstinošu, maigu sajūtu, taču ādai zem tās ir apgrūtināta elpošanas funkcija. Tādēļ ilgstoši lietojot šādu krēmu var rasties izteikta sausuma sajūta un rodas pastiprināta vajadzība pēc mitrinoša, mīkstinoša produkta.

Parasto produktu bāzes salīdzinoši augstā koncentrācijā  parasti satur sintētiskos konservantus, kas nepilda nevienu ādai labvēlīgu funkciju, tikai nodrošina ilgāku produkta realizācijas termiņu.

Attēlā aptiekas, drogu un selektīvā krēma piemēri, kuros uzreiz atpazīstu kaitīgas vielas paraffinum liquidum, peg-100, parfum/fragrance, butylene glycol disodium edta, BHT, krāsvielas u.c. Produktā atrodot kaut 1 nevēlamo vielu, tālāk sastāvā iedziļināties neuzskatu par nepieciešamu. Ar to pilnīgi pietiek, lai produktu atstātu plauktā.

Turpmāk veic pārdomātu izvēli

Laiku mājās iesaku izmantot, lai izskatītu savus ādas kopšanas līdzekļus, talkā ņemot kaitīgo vielu sarakstu (to vari atrast internetā). Ja produktā atrodi kādu vielu no saraksta, izlieto līdz beigām un vairs neturpini iegādāties, tā vietā izvēlies ekoloģisku produktu, ko pērc no uzticama piegādātāja. Palīdzēt šajā procesā var eko serftifikāti, taču tam nevajadzētu būt vienīgajam kritērijam, jo daudziem lieliskiem eko zīmoliem sertifikāta nav, neskatoties uz nevainojami ekoloģisku un augstvērtīgu sastāvu.

Pārbaudot kosmētikas līdzekli, iesaku izmantot kādu no daudzajām mobilajām aplikācijām, piemēram INCI Beauty. Atliek noskanēt produkta svītrkodu un iegūsi vispusīgu informāciju par līdzekļa sastāvu ar ļoti vienkāršu skaidrojumu un vērtējumu, kas atvieglos izvēles izdarīšanu.   

Daži starptautisko eko sertifikātu paraugi uz iepakojumiem

 Katram no mums ir savs ādas kopšanas “iztikas minimums”.

Manējais ir:

SEJAI – kosmētikas noņemšanas līdzeklis, sejas attīrīšanas līdzeklis, toniks vai ziedūdens, sejas serums, sejas krēms. Papildus reizi nedēļā sejas skrubis un sejas maska.

ĶERMENIM – universāla eļļa/sviests, gan ķermenim, gan sejai, ķermeņa krēms, ziepes vai dušas želeja, dezodorants.

MATIEM – šampūns, matu kondicionieris, matu maska, veidošanas līdzeklis.

Kopā tās ir 15 vienības. Kādam tas liksies maz, kādam daudz, taču šo vienību skaitu nepārsniedzu un izvēlos tikai kosmētiku ar dabai draudzīgu iepakojumu (kas nav apgrūtinoši, jo ekoloģiski kosmētikas zīmoli parasti tādus izvēlas), vai zero waste produktus. Kā arī produktu ekonomijai pielietoju dažādus trikus, piemēram, mājās nav jātur 17 roku krēmi, pietiek ar 1 ķermeņa krēmu, kuram atkarībā no zonas sausuma pakāpes, var pievienot vienu vai vairākus pilnienus dabīgas bāzes eļļas.

Pirmais solis zero waste dzīvesveida virzienā

Šis ir brīdis, kad padomāt par zero waste filozofiju, jo tas ir videi, un viennozīmīgi arī acīm tīkamāks risinājums. Izbaudi, kā atbrīvojas vannas mala un izlietnes plauktiņš, uzliec uz tā skaistu vāzi ar kaltētu augu. Apņemies, ka turpmāk šīs vietas aizpildīs tikai augstvērtīga, dabīga kosmētika un tieši tik, cik nepieciešams. Būšana videi draudzīgam ir veids, kā savai ikdienai piešķirt gandarījuma sajūtu un ielikt sev plusiņu. Un labāka brīža, lai sāktu, var arī vairs nebūt. Sāc!

Plašāk par to, kā pamazām uzsākt ieviest zero waste paradumus savā ikdienā –  manā nākamajā rakstā!

 

 

Pagaidām Nav Komentāru

Kādas ir tavas domas?

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *