Zero waste, kas nelauž kaulus: skaistumkopšana un higiēna

Raksta autore: Dace Šrādere, Eko skaistumkopšanas salona Verdant Eco SPA saimniece.

Šajā laikā, kad pasaule atrodas piespiedu dīkstāvē, daudz tiek runāts par to, ka tā ir atelpa planētas eko sistēmai. Vai tas tā patiešām ir, rādīs laiks, bet dzīvojot ilgstoši mājās mēs redzam, cik daudz atkritumu aiz sevis atstājam. Varbūt ir laiks spert pirmos soļus zero waste, jeb bezatkritumu dzīves veida virzienā?

Joprojām lielāka daļa sabiedrības nespēj sevi identificēt ar zero waste dzīvesveidu domājot, ka tas ir sarežģīti un apgrūtinoši, ka tam nav lielas jēgas, ko gan es viens varu panākt un tā tālāk. Patiesībā viss, kas no mums tiek prasīts, ir inteliģentāka, apzinātāka dzīvošana un iepirkšanās paradumi. Pamat postulāti – izvairīties no vienreiz lietojamiem priekšmetiem, to vietā izvēlēties kvalitatīvas lietas ar pievienotu vērtību, kas kalpo ilgāk un atteikties no nevajadzīgā. Dotajā brīdī, kad daudziem no mums finansiāli saļodzījies pamats zem kājām, arī ekonomiskais faktors var būt pamudinošs – zero waste produktu izvēle ilgtermiņā ir ļoti izdevīga finansiāli.

Tā izskatās cietais šampūns un kondicionieris.

Mati

Izmēģināšanas vērti ir cietais šampūns(šampūnziepes), kas matus izmazgā ne sliktāk par šķidrajiem, bez tam labi puto, patīkami smaržo, satur eļļas, matus atstāj mīkstus un izmantojams arī ķermenim. Cietais šampūns ir ekonomiskāks par šķidro, pēc vairāku ražotāju informācijas pat pusotru reizi. Cietais kondicionieris nav tik ekonomisks, taču noteikti kalpos vizmaz tikpat ilgi cik klasiskais kondicionieris.

Un pēc matu mazgāšanas labais tonis būtu matiem ļaut izžūt bez fēna. Laika trūkuma dēļ, tā noteikti var nesanāk 100% gadījumos, taču pat, ja spēsi ieplānot matiem pašiem izžūt 50% gadījumos, to stāvoklis būtiski uzlabosies, tā pat, kā elektrības rēķins.

Cietais dezodorans efektīvi novērsīs nepatīkamus aromātus, bet mazgājamās auduma plāksnītes noderēs kosmētikas noņemšanai. 

Ķermenis un seja

Dušas želejas pudeles vietā var izvēlēties beziepakojuma ziepes. Stereotips, ka visas ziepes sausina ādu sen neatbilst patiesībai, jo to formulas ir ļoti dažādas. Iesaku izvēlēties ekoloģiskas ikdienas lietošanas ziepes ar neitrālu PH līmeni, kuru sastāvs bagātināts ar augu eļļām un mitrinošām vielām. Mazgājoties iesaku izzmantot dabisku jūras augu sūkli vai dušas/pirts birsti, ar kuru vienlaikus vari veikt stimulējošu problēmzonu masāžu.

Iknedēļas skrubēšanos zero waste pilnīgam iesaku veikt ar nokāstiem kafijas biezumiem vai jūras sāli, kam pievienota eļļa un apelsīna mīkstums. Ķermeņa ādas kopšanai nopērkami ir arī beziepakojuma sviesti, kā arī dažādas eļļas, kas lieliski mīkstina un baro ādu. Savukārt ķermeņa atsvaidzināšanai var izmantot cieto dezodorantu.

Sejas ādas kopšanā aizvietot vati varam ar mazgājamām auduma plāksnītēm, kas mazgājamas 60 grādu temperatūrā. Pēc katras izmantošanas tās var uzglabāt kādā traukā un izmazgāt ar pārējo veļu, kad pienācis laiks. Manā īpašumā ir 14 plāksnītes S un L izmēros, mazo izmēru izmantoju no rīta, ar pieniņu un toniku, ar lielākajām tīru kosmētiku dienas beigās, tātad dienā izmantoju divas un mazgāju veļu 1 x nedēļā. Nav nekā apgrūtinoša.

Metāla skuveklis kalpo vairākus gadus un estētiski izskatās. 

Tā vietā, lai pirktu plastmasas vienreizlietojamos BIC, komplimentē savu vannas istabu ar nerūsējoša tērauda skuvekli. Dāmas, jā šis skaistais priekšmets var būt arī jūsējais! Vienreizējos  vai skuvekļus ar maināmajām galviņām, ja ievērojam higiēnas normas, mainām regulāri. Tērauda skuvekļi kalpos daudzus gadus.

Ja runājam par higiēnas precēm, nenovērtējama dabai draudzīga inovācija, kas paliek aizvien populārāka, ir menstruālā piltuve. Mūsdienu sieviete uz vienu savu ikmēneša posmu iztērē vidēji 10 higiēnas produktus. Gada laikā tie ir ~120 produkti, mūža laikā ~4000 produkti. Pat, ja kādu neuztrauc sevis atstātais nospiedums uz vidi, par šo ir vērts aizdomāties kaut vai naudiskā izteiksmē.

Bambusa zobu birstes un dabai draudzīgi zobu diegi.

Zobu higiena

Zobārsti iesaka zobu birsti mainīt reizi 3 mēnešos. Tātad, ja to ievēro, tās ir 4 zobu birstes gadā katram cilvēkam. Tas ir milzīgs daudzums plastmasas, kas tik ātri nesadalās un ir grūti pārstrādājama, tā kā zobu birste sastāv no vairāku materiālu elementiem. No dabai draudzīgām alternatīvām tirgū pieejamas bioloģiski pārstrādājamas vai bambusa zobu birstes, ar dabiski antibakteriālām īpašībām. Arī kārtējo zobu pastas tūbu var nomainīt uz dabai draudzīgu stikla vai metāla konteineru, kurā uzglabāt ekoloģisko zobu pastu. Mutes skalošanai pieejamas ērtas šķaidāmas tabletes. Pieejams arī videi draudzīgs zobu diegs, kas tiek izgatavoties no zīda vai bambusa šķiedras, kas sajaukts ar aktivēto ogli un piesūcināta ar vasku un ēterisko eļļu.

Uzskaitītie paņēmieni un produkti var šķist sīkums, taču tiecoties būt labākiem, mēs katrs varam izdarīt vismaz kaut ko. Un uz galējo argumentu, “es tāpat viens neko nevaru ietekmēt”, ierosinu skatīties kā uz vēlēšanām – katrai balsij ir nozīme!

Zero Waste interneta veikali, kuros iespējams pasūtīt beziepakojuma produktus ar piegādi uz mājām:

http://www.zala-varna.lv/

https://beziepakojuma.lv/

http://www.ieber.lv/

http://www.zezero.lv/

https://bio.lv/lv/352-zeroveikals

https://www.veggo.lt/lv/108-zero-waste

 

Pagaidām Nav Komentāru

Kādas ir tavas domas?

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *