Anti Age vide. Kā skaistumu ietekmē zīds un gaisa kvalitāte mājās

Raksta autore Dace Šrādere

Ne tikai uzturs, kustība, miegs un skaistumkopšana ir mūsu ārējā izskata un pašsajūtas stūrakmeņi. Ļoti liela nozīme ir videi mājās, kur mēs pavadām visvairāk laika. Gaisa temperatūra, mitruma līmenis, zilo ekrānu gaisma un pat gultasveļa – tas viss mūs ietekmē vairāk nekā varētu šķist.

Tā kā cilvēks vairāk kā pusi dzīves pavada savās mājās, ļoti liela nozīme ir videi iekštelpās un ieradumiem, kurus šeit īstenojam. Tam ir svarīga loma veselības un ārējā izskata saglabāšanā. Labā ziņa – savās mājās mēs esam noteicēji par pilnīgi visu. Sākot ar to, ko ienesam, lietojam un beidzot, ko elpojam.

Klimata kontrole – temperatūra un gaisa mitrums

Viedoklis par ideālo “skaistuma gaisa temperatūru” iekštelpās dažādos avotos atšķiras un ir atkarīgs no gadalaikiem, taču par optimālāko tiek uzskatīts vēsums, kas variē ap 19 C. Vēsākā temperatūrā āda mazāk “strādā” – palēninās asinsrite, limfas attece, kas ietekmē ādas tonusu un elastību. Savukārt lielāks siltums veicina mitruma zudumu āda, to sausinot. Tiesa, ne visi šādā “ideālajā” temperatūrā jutīsies komfortabli. Daudziem, tajā skaitā man, mājas ir tā omulīgā vietiņa, kur vēlos ienākt un justies pilnīgā komfortā, bez kompromisiem. Tādēļ aukstā laikā radiatori tiek noregulēti uz siltāku temperatūru, kas atkal jau sausina gaisu, līdz ar to arī ādu.
Lai mainoties sezonām nebūtu jūtama tik krasa atšķirība, jādomā par mitruma līmeni telpā – vēlams, lai tas iekļautos 40-60% robežās. Augstāks līmenis veicina baktēriju, pelējuma un līdz ar to, kaitīgo sporu veidošanos, bet zemāks ir nelabvēlīgs elpceļiem, sausina ādu un pasliktina pašsajūtu kopumā.
Lai gaisa kvalitāti uzlabotu, pirmkārt, telpas katru dienu ir jāvēdina. Siltajos gadalaikos ieteicams gulēt pie atvērta loga. Otrkārt, gaisa kvalitāti uzlabot var mājās turot augus. Pienesums būs no jebkāda, taču par spēcīgākajiem gaisa attīrītājiem tiek uzskatīti gumijkoks, alveja, palmas, papardes, spatifīla. Šīs ir pamata lietas, kuras ir jāievēro kā pilsētā, tā ārpus pilsētas.
Nopietnāks solis, ko ir vērts apsvērt, ir gaisa kvalitātes uzlabojošas tehnoloģijas – attīrītāji, mitrinātāji, sausinātāji. Nav ierīces, kas derēs visās situācijās, ir jāizvērtē funkcionālā nepieciešamība, telpas plašums un citi aspekti. Piejami arī mitrinātāji – ēterisko eļļu difuzori, kam piemīt aromterapeitisks efekts.

 

Zīda gultas veļa
Ir virkne priekšrocību pateicoties kurām zīda gultas veļa tiek uzskatīta par must-have skaistumkopšanas priekšmetu. Un pamatoti. Salīdzinot ar kokvilnu un satīnu, zīda daudz gludākā struktūra mazina berzi un maigās sejas ādas stiepšanos nakts laikā. Zīds nevelk, bet slīd pa ādu. Zīda šķiedra satur dabisku olbaltumvielu fibroīnu, kam piedēvē spēju mazināt sīkās mīmikas krunciņas, novērst jaunu līniju rašanos.
Visas minētās īpašības atstāj labvēlīgu iespaidu arī uz matiem. Mati neburzās, neveļas, no rīta ir vieglāk ieveidojami. Tiem, kas snaudienam vai naktsmieram izmanto miega maskas, zīds būtu vislabākā izvēle acu zonas delikātajai ādai.

Zīda gultas piederumi (veļa, spilvens, sega) ir ilgtermiņa investīcija, uz kuru neieteiktu taupīt. Pasaulē populārākais, arī kvalitatīvākais un dārgākais ir Mulberry zīds. To ražo īpašas šķirnes Bombyx mori zīdtārpiņi, kuri visu attīstības laiku tiek audzēti ekoloģiski tīrā vidē un baroti ar augstvērtīgām zīdkoku lapām. Arī kokonu apstrāde ir roku darbs, kas ļauj saglabāt visas zīda pozitīvās īpašības.
Šī tipa zīds ir izturīgs, bez smaržas, elpojošs, tam piemīt ķermeņa temperatūras regulēšanas spēja – ziemā tas patīkami sildīs, bet vasarā sniegs vēsuma sajūtu. Tādā veidā iespējams uzlabot miega kvalitāti, kas ir viens no būtiskākajiem laba izskata priekšnosacījumiem. Garās un gludās zīda šķiedras nepiesaista putekļus un ir antistatiskas. Tās novērš putekļu ērcīšu rašanos un kavē baktēriju vairošanos, nodrošinot hipoalerģisku vidi. Zīda šķiedra spēj uzņemt mitrumu līdz pat 30 % no sava svara, tajā pašā laikā taustāmi paliekot sausa, tādejādi tiek regulēts ķermeņa mitruma līdzsvars. Nu un visbeidzot – zīda izstrādājumiem piemīt unikāls vieglums, maigums un piekļāvība, kas nepieciešama, lai pilnīgi apsegtu ķermeni. Ja vienreiz gulēts zīda veļā, būs grūti atgriezties pie zemākas kvalitātes izstrādājumiem.
No pieredzes varu teikt, ka attiecībā uz zīdu dārgāks tiešām nozīmē labāks, tāpēc iegādāties zīda produktus ieteiktu tikai no uzticama piegādātāja (Latvijā tāds ir Silk Secret, kas strādā tieši ar zīda ražotājiem, bez starpniekiem). Īsta, kvalitatīva zīda virsma ir kā spogulis, spoguļmaiga visos virzienos, ar nejūtamu šķiedru virzienu. Zīda audums spīd, nevis mirdz. Zīda kvalitāti nosaka mērvienība mommes (mm), jo vairāk mm, jo augstvērtīgāks, blīvāks audums. Optimālais, ko izvēlēties gultas veļai, ir 19 mm un uz augšu.

Zilās gaisma
Zinātniski pētījumi liecina, ka ilgstoša un koncentrēta datoru un viedierīču ekrānu izstarotā zilās gaismas deva veicina ne tikai redzes pasliktināšanos, bet arī paātrina fotonovecošanos. Zilā gaisma ādai ir stress, tā vājina ādas ārējo aizsargbarjeru, vairo brīvos radikāļus, kas izraisa kolagēna destrukciju agrāk nekā fizioloģiski tas notiktu ādai novecojot. Fotonovecošanās klīniskās izpausmes ir ādas sausums, ādas elasticitātes samazināšanās, krunku un krunciņu parādīšanās, ādas lobīšanās, ādas krāsas izmaiņas, pigmentācijas traucējumi.
Lai sargātu sejas ādu no zilā starojuma ietekmes, ieteicams izvēlēties īpašu kosmētiku, kas paredzēta šim mērķim. Tā satur spēcīgus antioksidantus, kas spēj novērst šī starojuma radītos bojājumus. Strādājot vakarā ir iespējams mainīt datora gaismas iestatījumus uz silti dzeltenīgu. Pieejamas arī īpašas zilo gaismu aizturošās brilles, kas pasargās kā acis, tā maigo un jūtīgi acu zonu, kur visātrāk veidojas krunciņas.
Protams – nekādi zilie ekrāni guļamistabā! Ideāli, ja no zilajiem ekrāniem mēs atslēgtos jau pāris stundas pirms gulētiešanas, jo tas vistiešākajā veidā ietekmē miega kvalitāti.
Foto: Dace Šrādere. silksecret.lv

Pagaidām Nav Komentāru

Kādas ir tavas domas?

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *